Znalezienie perfekcyjnego lokalu dla naszej firmy to dopiero początek drogi do wymarzonego biura. Tuż po zawarciu umowy najmu rodzi się pytanie, jak urządzić naszą przestrzeń, żeby umożliwiła nam ona jak najbardziej efektywną pracę. Warto w tym aspekcie pochylić się nad koncepcją, która w ostatnich latach zyskuje na popularności – Activity Based Working, czyli najnowszym trendem w planowaniu przestrzeni biurowej.

Jej autorem jest holenderski konsultant Erik Veldhoen, autor książki „The Demise of the Office”, który w latach 90. opisał model efektywnego środowiska pracy, czyli takiego, które uwzględnia codzienne aktywności pracowników. Biura urządzone zgodnie z tą filozofią są podzielone na strefy dopasowane do różnych potrzeb i specyfiki realizowanych zadań.

Jak zaplanować przestrzeń w biurze?

Zgodnie z koncepcją ABW pracownicy nie zajmują konkretnych, przypisanych sobie miejsc, ale zajmują je w zależności od charakteru pracy w danym momencie dnia. Idea ta powstała, jako naturalna odpowiedź na potrzeby współczesnych pracowników, którzy w ciągu jednego dnia pracy wykonują zadania różnego typu – jak np. indywidualną pracę na komputerze, czy projektową pracę w zespole.

W związku z tym, ABW zakłada wydzielenie stref do pracy indywidualnej, jak i zespołowej. W pierwszej podstawą są osobne biurka, które przeważnie oddzielone są panelami od innych stref, tak aby możliwa tu była praca w ciszy i skupieniu. W drugiej natomiast pracuje się przy dużych stołach, umożliwiających wymianę pomysłów i rozmowy między kilkoma osobami.

Ważnym miejscem w każdym biurze jest również przestrzeń do spotkań. Do tej pory pod tym pojęciem kryła się klasyczna sala konferencyjna, umożliwiająca omówienie zadań w większym gronie. Co prawda, takie miejsce nadal jest niezastąpione w większości firm, ale w myśl zasad Activity Based Working wskazane jest wydzielenie miejsca do mniej formalnych spotkań, zwoływanych spontanicznie. Strefy te mają zapewniać pracownikom miejsca siedzące i stojące, umożliwiające szybkie omówienie pomysłu czy projektu.

Strefą biurową najszybciej zyskującą na popularności w ostatnich latach jest pokój relaksu, który zazwyczaj urządza się w nieco innym stylu niż resztę przestrzeni. Zaplanowany jest on tak, aby można było w nim choć na chwilę zapomnieć o pracy i odpocząć. Podobną funkcję pełnią strefy, w których można w przerwie od pracy samotnie zjeść lunch lub spotkać się przy posiłku w większym gronie pracowników.

Activity Based Working motorem napędzającym rekrutację

Menedżerowie oraz działy HR wiedzą, że dziś bez przyjaznej przestrzeni pracy trudno o sukces firmy. Atrakcyjnie zaprojektowane, wygodne biuro może przyczynić się do pozyskania najlepszych kandydatów z rynku pracy. Większość zatrudnianych obecnie specjalistów chce zobaczyć swoje docelowe miejsce pracy przed zawarciem umowy! Kandydaci na rozmowach rekrutacyjnych pytają już nie tylko o dodatkowe benefity w postaci kart sportowych czy opieki medycznej. Coraz częściej pada pytanie właśnie o biuro.

Gdzie tworzyć biura według zasad Activity Based Working ?

Firmom szukającym miejsc, które będą mogły dowolnie przystosować do swoich potrzeb zgodnie z zasadą ABW, polecić można nowoczesne biurowce klasy A, jak na przykład zlokalizowany z centrum Piły – ONYX Business Point.

Tego typu budynki dają możliwość zaaranżowania niebanalnych biur będących najsilniejszym magnesem dla specjalistów. Oprócz elastycznych przestrzeni biurowych, które można swobodnie modułować na potrzeby najemcy, idealnej dostępności światła dziennego czy nowoczesnej infrastrukturze teleinformatycznej, w standardzie biurowca jest już klub fitness, gabinet stomatologiczny, punkt ksero, strefy darmowego wifi, a także infrastruktura dla rowerzystów.

Najemcy biurowca ONYX szczególnie cenią sobie zielony taras na dachu budynku, który został zaprojektowany tak, aby zapewniać możliwość efektywnej pracy oraz relaksu w otoczeniu roślinności, wygodnych sof czy huśtawki. W sezonie letnim pełni on dodatkowo funkcję koktajl baru dla osób pracujących w budynku oraz klientów zewnętrznych.

Powrót