W miejscach pracy często stosowane są praktyki, mające na celu unormowanie zasad ubioru pracowników. Jedni pracodawcy stawiają na „starą szkołę”, według zasad której pracownicy zobowiązani są do przestrzegania bardzo rygorystycznego, narzuconego z góry dress codu. Inne firmy biorą pod uwagę komfort pracowników i pozwalają na pracę w dowolnych stylizacjach. Bez względu na wszystko – warto znać podstawowe zasady biurowej mody, by nie popełnić faux pas.

Postaw na kolor!

Styl biurowy (o ile nie jesteśmy ekscentrycznymi milionerami) nie dopuszcza jaskrawych, neonowych kolorów. O wiele bezpieczniej jest postawić na stonowane, spokojne barwy. Warto jednak pamiętać o tym, że określone kolory mogą być odczytywane w odpowiedni dla nich sposób. Uważa się, że na podstawie koloru ubrań, w jakim przychodzimy do biura – można ocenić nasz stosunek do pracy. W ten sposób  wyodrębniamy kilka znaczących barw: biel oznacza spokój i harmonię, szary lub granatowy może być uznany za kolor osób skromnych, a wszelkie kolory pastelowe są odpowiednikami delikatności.

W słowniku dress codu możemy wyodrębnić trzy podstawowe kategorie: Business attire – biznesowy klasyczny, w którym obowiązują przede wszystkim kolory czarny i biały. Nie zakłada odstępstw w postaci sportowych butów do koszuli czy zwykłego T-shirtu do marynarki. Następną kategorią jest Business smart – biznesowy z elementami swobodnymi, który daje możliwość większego wyboru przy wybieraniu stroju. Najbardziej swobodną kategorią jest Business casual, dający możliwość dowolnego wybierania stroju – oczywiście z zachowaniem zdrowego rozsądku!

Czego unikać i na co uważać?

W biurach, w których obowiązuje Business attire należy wyjątkowo zwracać uwagę na sposób ubierania się. Jeśli pracujemy w miejscu, gdzie mamy tak ściśle rygorystyczny dress code należy pamiętać, jakich rzeczy warto unikać. Poniżej, dla komfortu naszych czytelników, przedstawiamy krótką listę, która pozwoli nam uniknąć wpadki. Przede wszystkim należy uważać na:

  • wyraźny, bardzo krzykliwy makijaż. Lepiej postawić na delikatny, subtelny makijaż, dzięki któremu unikniemy nieprzychylnych spojrzeń kolegów z pracy;
  • wzorzyste lub przezroczyste tkaniny, które mogłyby odsłonić za dużo;
  • krótkie spódnice. Odpowiednia spódnica powinna sięgać poniżej połowy uda, a najlepiej sięgać do kolan;
  • bardzo wysokie obcasy. Dzięki zrównoważonej wysokości obuwia nie tylko unikniemy ubraniowej wpadki, ale także nie będziemy ryzykować przewrócenia się na oczach przełożonego!
  • zdecydowane kolory. O wiele lepiej postawić na stonowane lub pastelowe kolory;
  • białe koszule i łączenie ich z czarnymi garniturami. Takie zestawienie zarezerwowane jest na uroczystości formalne;
  • brak paska w spodniach do garnituru, chyba że zakładamy szelki – wtedy założenie paska nie jest potrzebne;
  • sandały, klapki oraz buty sportowe.

Dzięki przestrzeganiu tych kilku wskazówek, każdy pracownik – przede wszystkim ten świeżo upieczony, z pewnością uniknie ubraniowej wpadki i będzie czuł się komfortowo w gronie kolegów z pracy, jak i w kontaktach z klientami.

Powrót