„Pracuj przyjemniej”, czyli o ergonomii w biurze…

     W dzisiejszych czasach spędzamy w pracy mnóstwo czasu przed ekranami komputerów. Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej wywiera negatywny wpływ na nasz organizm, który może być zauważalny dopiero w dłuższej perspektywie czasu. Najbardziej dolegliwe są problemy z kręgosłupem, które wynikają nie tyle z samego charakteru pracy siedzącej, co z nieprawidłowego ułożenia ciała podczas siedzenia. Dlatego istotne jest zachowanie ergonomii miejsca pracy.

Obszary, na które należy zwrócić szczególną uwagę:

  • Ustawienie ekranu komputera: upewnij się, że ekran nie jest usytuowany zbyt wysoko, powoduje to bowiem nieprawidłowe odchylenie głowy, a przez to napięcie mięśni ramion i szyi. Najbardziej ergonomicznym sposobem umieszczenia monitora jest ustawienie go pozycji, w której możesz patrzeć prosto przed siebie, bez konieczności przechylania głowy, co ogranicza ryzyko chorób zwyrodnieniowych.
  • Położenie klawiatury: zbyt niskie położenie klawiatury komputera powoduje, że Twoje nadgarstki są zgięte pod nienaturalnym kątem, co w dłuższej perspektywie prowadzić może do zwyrodnień stawu nadgarstkowo-śródręcznego. Klawiatura powinna być ułożona mniej więcej na wysokości łokci, na płaskiej powierzchni uniemożliwiającej jej przesuwanie się. Zaleca się stosowanie wysuwanych szuflad, a także żelowych podkładek pod nadgarstki. Klawiatura jest również miejscem, które ma najwięcej bakterii (nawet toaleta ma ich mniej!), dlatego starajmy się ją oczyszczać przynajmniej raz dziennie.
  • Krzesło: odpowiednie krzesło musi mieć możliwość regulacji ustawienia w górę i w dół oraz kąta oparcia. W przerwach pomiędzy pisaniem na klawiaturze ręce nie powinny wisieć, lecz być oparte na podłokietnikach. W przypadku problemów z krążeniem krwi, wskazany jest również podnóżek.

  Ergonomiczne stanowisko pracy to nie tylko odpowiednio ustawione krzesło, klawiatura, czy monitor. Aby pracować zdrowo i bezpiecznie, poza profilaktyką schorzeń kręgosłupa, powinniśmy zadbać również o takie  elementy jak:

  • Ochrona oczu: należy wyeliminować odblaski (innych lamp, słońca), a przy starszych typach monitorów stosować filtry ograniczające promieniowanie. Monitor powinien być ustawiony bokiem do okna (co najmniej w odległości 1 metra od okna) i 50 cm od użytkownika. Do czytania najlepsza jest czcionka o rozmiarze 12 punktów. Unikaj czcionek mniejszych niż 7 punktów. Osoba pracująca przy monitorze nie powinna mieć w swoim polu widzenia niczego, co świeci silniej niż monitor, ze względu na częste zjawiska olśnień – niewskazane dla naszych oczu. Najlepsze oświetlenie pomieszczenia mieści się w przedziale od 300 lx do 700 lx, przy czym, oświetlenie przy klawiaturze występować powinno w natężeniu około 500 lx.
  • Układ pomieszczenia: pomieszczenie, które najlepiej sprzyja zdrowej pracy to takie, które ma okna skierowane w stronę północną. Okna, które skierowane są w innym kierunku powinny mieć rolety, zasłony bądź żaluzje. Dzięki temu pomieszczenie nie będzie się nadmiernie nagrzewało, unikniemy odbijania światła od monitorów, olśnień i błysków powstających na powierzchni okien.
  • Wilgotność powietrza i temperatura: wilgotność w pomieszczeniu powinna wynosić między 40-60%. W pomieszczeniach klimatyzowanych – zwłaszcza tych, w których nie można otworzyć okna i jedyna wymiana powietrza odbywa się poprzez wentylację mechaniczną, wilgotność może spaść do 10%. Efektem tak niskiego poziomu wilgotności są czerwone, wysuszone oczy, wysuszona śluzówka nosa, sucha i łuszcząca się skóra (lub skóra która mocno się świeci – to nasz organizm dba o to, byśmy nie wysuszyli skóry zanadto i dodatkowo ją natłuszcza). Nie zapominajmy też, że skóra w takich warunkach szybciej się starzeje. Jak ważne jest zachowanie właściwej temperatury w miejscu pracy opisaliśmy szerzej w jednym z poprzednich wpisów na naszym blogu.

    Ergonomicznie przygotowane stanowiska pracy przyczyniają się do poprawy naszego zdrowia, produktywności i wydajności. Każdy pracodawca powinien zadbać o właściwe wyposażenie biura oraz zagwarantować wykonywanie pracy w zaawansowanych technologicznie przestrzeniach, wyposażonych min. w klimatyzację, systemy nawiewno-wywiewne, windę czy przestronne przeszklenia, jak ma to miejsce w ONYX Business Point.

      Ergonomia pracy, to także przyjazne i prozdrowotne przestrzenie wyposażone w miejsca do relaksu i odpoczynku. W ONYX Business Point jest to nietuzinkowy taras na dachu budynku, z zaprojektowaną komfortową strefą wypoczynku oraz zielenią.  Przemyślany dobór najemców, gwarantuje również możliwość korzystania z usługi zakresu zdrowego żywienia, siłowni oraz fizjoterapii.

ONYX Business Point – pracuj przyjemniej!

Powrót